Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Filistinlileri korumak için daha fazlasını yapmalıyız

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’deki görüşmelerinin ardından düzenlenen basın toplantısında, “Filistinlileri korumak için daha fazlasını yapmamız gerekiyor.” dedi.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 28’inci gününde de devam ediyor. İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne yönelik bombardımanı yoğunlaşırken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken İsrail’e 3. ziyaretini gerçekleştirdi. Blinken, ziyareti sırasında İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ile bir araya geldi ve görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenledi. Washington’un Gazze Şeridi’ndeki çatışmalara insani bir “duraklama” talebini ilettiğini doğrulayan Blinken, görüşmelerde bu duraklamanın daha fazla yardım sağlamak ve rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için en iyi şekilde nasıl kullanılabileceği konusunun ele alındığını belirtti. İsrail’in kendini savunma hakkı olduğunu ancak bunu nasıl yaptığının önemli olduğunu vurgulayan Blinken, “Filistinli sivilleri korumak için daha fazlasını yapmamız gerekiyor.”

İsrail’deki görüşmede atılacak adımların konuşulduğunu ve bu adımlara ilişkin tavsiyelerde bulunduğunu belirten Blinken, “Yalnızca en iyi arkadaşların verebileceği bir tavsiye.” İsrailli liderlerden Batı Şeria’daki çatışmaların durdurulması için harekete geçilmesi yönünde taahhüt aldığını kaydeden Blinken, “Dostlarımızın bu taahhüdü yerine getirmesini sağlamak için yakından takip edeceğiz.”

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, savaşın amacının iki devletli çözümü de içeren daha parlak bir gelecek inşa etmek olduğunu, iki devletli vizyonun insanlara umut verecek bir şeyler vaat edebileceğini, geniş ve güçlü bir hedefin bulunduğunu vurguladı. Bölgedeki koalisyon bunu destekliyor. -WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu